A közös kézműveskedés öröme lehet például a közös szappankészítés. Hogyan készítsünk szappant a gyerekekkel házilag?
A közös kézműveskedés öröme lehet például a közös szappankészítés. Hogyan készítünk szappant a gyerekekkel házilag? Minél egyszerűbben és szórakoztatóbban! Ehhez minden eszköz a lehetőségünkre áll. Így aztán semmi akadálya annak, hogy egy vidám, közös délutánt töltsünk el együtt.
A gyerekünkkel szervezett kézműves programok több szempontból is nagyon hasznosak. Amellett, hogy szórakoztató közös programokat, vidám délutánokat, estéket teremthetünk ezekkel a tevékenységekkel, nagyon sok szempontból járulnak hozzá a saját kézzel készített tárgyak, ajándékok a gyermek fejlődéséhez.
Egy-egy összetettebb tevékenység egyszerre fejlesztheti a kicsi finom motorikáját, illetve szem-kéz koordinációját, de persze az érzékeket is, például a tapintást, a szaglást. Az ilyen ügyességi tevékenységek a koncentrációra is kihatnak, hiszen szórakoztató tevékenység közben, egy cél érdekében összpontosítják a figyelmüket, így aztán a játék motivációs eszközzé is válik. Az egyes munkafolyamatok fázisainak megismerésén keresztül megtanulják az egymásra épülő feladatok végrehajtásának mechanizmusát, ezzel összefüggésben a türelmet, a munkamegosztást is. Persze ne feledkezzünk meg a fantázia és a kreativitás fejlődéséről sem, mellyel életre szóló alapokat rakunk le.
A kézműves programok során az együtt töltött idő és az alkotás öröme egyszerre fejleszti a kicsik önbizalmát. Emellett értékes szemléletet adunk át nekik, az alkotás értékét.
A szappankészítés gyerekekkel igazán hasznos és szórakoztató közös tevékenység. Egy ilyen közös program során a kreativitásuk kibontakozása, az alkotás öröme mellett az együtt töltött időt is élvezik a kicsik. A közös élmények építően hatnak a kapcsolatunkra, miközben sok új dolgot tanulnak a gyerekek. A kisebb gyerekeknek, óvodás kortól általános iskolás korig mindenképpen a készen vásárolható szappankészítő szettek, esetleg a régi szappanok újra hasznosítása formájában ajánlott ez a kedves közös program. A szappankészítés folyamán megismerkednek a különböző anyagok viselkedésével, azzal, hogy hogyan reagálnak a hőre, hogyan dermednek meg. Egy ekkora korú gyermeknek ez éppen elegendő, emellett a fantáziájuk kibontakozik az alkotás során.
A bonyolultabb, lúggal való szappanfőzést csak 14 vagy akár 15-16 éves kor felett javasoljuk. Ebben az esetben egy kis kémiát is taníthatunk nekik, mindenképpen legyünk felkészültek a témában, ha tanító célzattal választottuk ezt a közös tevékenységet. A védőfelszerelés fontosságára is hívjuk fel a figyelmet.
Akármilyen korú gyerekkel is tervezzük a szappanfőzést, pontosítva inkább a szappankészítést, szerencsés döntést hoztunk, hiszen ezen a kedves kézművestevékenységen keresztül a természetes tisztálkodószerek és illatanyagok használatára és a környezettudatosságra is tanítjuk őket.
A szappan készítésnek sokféle módja létezik. A házi szappanfőzés ma újra reneszánszát éli. Az internet tele van egyszerűbb és bonyolultabb receptekkel. A környezettudatosság és a természetközeli szemlélet térnyerésével a szappankészítés is divatba jött. Sokan gondolják úgy, hogy csak a lehető legtermészetesebb anyagok tesznek jót a bőrüknek. Emellett a házilag készített szappan kedves ajándék is lehet, mellyel kibontakoztatjuk kreativitásunkat.
A következő recept, ahogy a legtöbb interneten vagy máshol fellelhető változat, látszatra egyszerű ugyan, azonban alkalmazásához érdemes nagyobb gyerekeket bevonni, és ügyeljünk a védőfelszerelésre.
A recept 5 egység vaj, pálmavaj, kókuszvaj és társai, illetve két egység olaj, például olíva olaj. Arányaiban ezekhez egy egység lúgot használunk fel, és két és fél egység folyadékot, ami lehet tej, például kecsketej, de akár víz is. A szappan illatosításához pedig illóolajat javasolt használni. Így az általunk választott, természetes, növényi eredetű illattal érhetjük el, hogy kellemes illatszerré váljon a frissítő tisztálkodás kelléke.
Az illóolajok mellett különböző fűszereket is használhatunk. Például mézet, fahéjat, kakaót is keverhetünk a szappanunkba. Figyeljünk oda az alapanyagok minőségére.
Kellékek: Egy keverőedény, egy főzőedény, keverőeszközök, védőkesztyű, konyhai mérleg az adagok kiméréséhez, és végül a formák. Általában szilikonformát szoktak használni a házi szappan készítéséhez. Széles választékban kaphatóak ezek az eredetileg sütiformának szánt kellékek szinte bármelyik háztartásiboltban. Engedjük szabadjára a fantáziánkat, és készítsünk változatos szappanokat.
Tipp: szárított virágokat is tehetünk a szappanba. A levendula kiváló bőrnyugtató és fertőtlenítő hatással bír. de bármilyen növényt választhatunk, akár csak díszítés céljából is.
A levendula mellett rózsa, kamilla, körömvirág, esetleg szárított narancskarika, kávészemek, akár színezőanyagnak is használhatunk kókuszreszeléket, kakaót.
Mérjük ki a lehűtött kecsketejet vagy a vizet, illetve a lúgot. Keverjük őket össze, ezzel párhuzamosan kis lángon kezdjük el olvasztani a vajat, melegíteni az olajat. Folyamatos kevergetés mellett, szűrőt használva adjuk hozzá a főzőedényben lévő zsiradékokhoz a lúgos masszát. Ekkor következnek a különböző illatosítóanyagok és a színezők is. Illóolajat érdemes használnunk, illetve színezésre is természetes anyagot válasszunk.
Egy ideig még kevergessük az összetevőket, sőt, akár kézimixert is használhatunk. A lényeg, hogy lassan el kell kezdenie sűrűsödni az anyagnak.
Ezután következik a formába öntés. Nagyon óvatosan csináljuk, hiszen a maró lúg ránk is, és környezetünkre is veszélyes. Óvatosan mérjük ki az adagokat a formába. Majd tegyük hűvös helyre a szappanokat, letakarva, hogy megdermedjenek. A formába öntés során helyezhetünk el apróbb szárított virágokat, fahéjrudakat és más terméseket a szappanba.
Egy nap pihentetés után a formából kiöntve kell tárolni a szappanokat. Amíg a lúg nem párolog ki, addig nem csomagolhatjuk be vagy használhatjuk őket. Ez kb. 3 hétnyi-egy havi idő.
Szappant egyszerű módon is tudunk készíteni. Választhatunk erre a célra vásárolható szetteket, de a régi szappanok újra felhasználásával is óvhatjuk a környezetünket.
Szappanöntéshez szerencsére már készen vásárolható felszereléscsomag is rendelkezésre áll.
Ha kisebb gyerekekkel szeretnénk szappant készíteni, vagy csak szeretnénk odafigyelni a biztonságra, akkor érdemes a készen kapható szappankészítő szettek közül választanunk. Lehet kapni olyan szappankészítő készletet, amely az alapanyagokat tartalmazza.
Ezeknek a készleteknek az esetében két lehetőség van. Vagy össze kell keverni az egyébként egyszerű, biztonságos és bőrbarát összetevőket, miközben melegítjük őket, de előfordulhat, hogy a gyártók ezt is megtették helyettünk. Ebben az esetben a használati útmutatót követve a legtöbb esetben egyszerűen fel kell melegítenünk a szappannak szánt alapanyagot.
Egyes készletekhez adnak természetes alapanyagokból, gyárilag összeállított színezéket, esetleg dekorációt is, míg az egyszerűbb szettek esetében ezeket is mi adjuk hozzá.
A felmelegített masszát az öntőformába adagoljuk, és miután kihűltek, készen is vagyunk vele. A házilag lúggal főzött szappannal szemben itt nem kell heteket várni, és persze sokkal biztonságosabb is ez a fajta megoldás, mint a lúgos változat.
A házilag újrahasznosított szappanok esetében úgy készítjük a “főzetet”, hogy a szappanmaradékokat lereszeljük. Így keverjük össze egy kis vízzel, vagy olajjal, esetleg növényi masszával, és olvasszuk fel, főzzük össze őket. Ezt főzőedényben tűzhelyen, vagy akár mikrohullámú sütő segítségével is megvalósíthatjuk, bár az utóbbi megoldás kissé illúzióromboló, hiszen elveszi a szappanfőzés érzetét.
A massza legyen minél sűrűbb, de ne forrjon fel. Az újrahasznosított szappannál is használhatunk illóolajokat, fahéjat, kakaót, narancshéjat, bármilyen dekorációs vagy illatosító összetevőt. A szappanból golyócskákat is gyúrhatunk, vagy épp muffin formába, vagy más szilikonformába önthetjük őket. Egy-két órát várhatunk, amikor teljesen lehűltek, akkor csomagolhatóvá, használásra késszé válnak a kis szappanok.
A szappankészítés eszközei közé tartoznak tehát a főzőedények, mixerek vagy kézi keverőeszközök, a hozzávalók és a formák. Emellett a dekoráció eszközei, illatósítószerek, termések, virágszirmok, kakaó, és egyebek, melyeket már korábban felsoroltunk.
A készen vásárolható, környezetbarát és bőrbarát szettek között találhatunk olyanokat, melyek színezőanyagokat és kész formákat tartalmaznak. Vásárolhatunk különböző virágos szappankészítő készletet, melyekhez többféle színezőanyag tartozik, így a szappan színes képpé is válik. Csillagfürt, liliom, pipacs, tulipán formájú és színű szappanszobrocskákat gyárthatunk ajándékba.
A legkisebbek különböző állatfigurák közül választhatnak, a tengeri élővilág és a kedvenc háziállatok mindig sikert aratnak az oviskorú csöppségeknél. Léteznek kreatív, édesség formájú szappanformák is.