Blog

Napi rutin kialakítása gyerekekkel hosszabb otthonlét esetén

2020.05.22 10:34
Napi rutin kialakítása gyerekekkel hosszabb otthonlét esetén

Hogyan alakítsuk ki a napi ritmust, ha hosszú ideig otthon tartózkodunk gyerekeinkkel? Először nagy kihívásnak tűnik, de könnyen megoldható, minden csak szervezés és tudatosság kérdése.

Mivel napjainkban egyre gyakrabban fordul elő, hogy az óvodai vagy iskolai szünet alatt a szülő otthonról tud dolgozni. Hogyan osszuk be a napunkat úgy, hogy mindent kézben tudjunk tartani, és mindenre jusson idő? Ez a lehetőségeinken, a gyerekek korán, és számán is múlik. Íme néhány tipp a megfelelő napi rutinhoz, és jó programokhoz. Mert ilyen helyzetben még fontosabb a rendszeresség, hiszen így válik átláthatóvá a napunk, és a kicsik biztonságérzetét is segíti.

Lássuk!

 

Reggeli rutin

A reggeli rutin egyik legfontosabb szabálya, hogy igyekezzünk mindig ugyanakkor kelni. Igen, hiszen éppen ettől rutin. Az állandóságtól. Alakítsunk ki egy kényelmes, és követhető reggeli menetrendet. Érdemes felkelnünk és lezuhanyoznunk a gyerekek előtt, és ugyanígy összehangolni a készülődést, a reggeli előkészítése közben már ők is öltözködjenek, tisztálkodjanak. Persze más a helyzet egy 9 évessel, mint egy 2 évessel, hát még ha többen vannak. Azonban igyekezzünk a lehető leghatékonyabb menetrendet kialakítani, amit a gyerek önállósága, kora megenged. A reggeli rutin fontos eleme lehet a kényelmes, közös reggeli. Ez segít ráhangolódni a napra, és a családi kapcsolatokra is jó hatással van.

Nagyobb gyerekek esetében beiktathatjuk a rutinba a feladatok megosztását. A reggeli készítésének vagy az azutáni elpakolás egy-egy elemét kioszthatjuk a gyerekek között. Így nem csak felelősséget tanulnak, de az önbizalmuk is növekszik.

 

Hogyan telik a délelőtt?

A napi rutin természetesen eltérhet attól függően, hogy munka mellett, vagy esetleg egy kisebb baba mellett vagyunk otthon a gyerekekkel, illetve hogyan néz ki a napi munkánk otthonról. Ha megtehetjük, mindenképpen illesszünk be egy kis kültéri játékot, mivel a gyerekeknek attól függően, hogy hány évesek, körülbelül napi egy óra aktív mozgásra van szükségük. Ez az időtartam másfél éves kor alatt kevesebb, de óvodás kor felett több, másfél-két óra. Ha megtehetjük, érdemes délelőtt szakítani egy kis időt az aktív mozgásra, főleg kisebbek esetében, akiknél még tart a délutáni alvás.

Ha nincs idők vagy lehetőségünk kimenni velük a szabadba, akkor kreativitással is elérhetjük, hogy megfelelő mennyiségűt mozogjanak. Építsünk nekik akadálypályát, adjunk ki a koruknak megfelelő aktívabb feladatokat. Vagy egyszerűen csak egy kis játékos tornával szórakoztassuk őket.

 

Ebéd utáni szieszta

Az ebéd utáni alvás a 4 év alatti gyerekek esetében számít a legjobban. Rengeteg szülőnek gyűlik meg a baja a dacos gyermek délutáni alvásával. Ezt a problémát előzheti meg, ha a testmozgást délelőttre ütemezzük. Az is segíti a délutáni altatást, ha ragaszkodunk az azonos időponthoz és körülményekhez. Ugyanaz a takaró, ugyanaz a szertartás. Az állandóság és a rendszeresség komoly segítség az alvásproblémák megelőzésében.

Nagyobb gyerekek esetében is tarthatunk egy kis csendespihenőt. Délutáni olvasgatást, pihenést. Hogy a délután további részét lendületesen tudja folytatni mindenki.

 

Kreatív délután

Délután jöhet egy kis kreativitás. Így aztán biztosan hasznosan telik a nap.

Miért jó az otthoni alkotás a gyerekek számára? Ha a korának megfelelő feladatot kapja, akkor fejlődik a képzelőereje, a finommotorikája, kézügyessége. Emellett önállóbbá válik, és magabiztosabb is lesz. Így tehát érdemes ilyen jellegű foglalkozásokat tervezni a gyerekeknek. Persze a bölcsődés korúak esetében egy kis zsírkrétázás, gyurmázás lehet a megfelelő játék. De a nagyobbak esetében tágabb a lehetőségek horizontja. Hűtőmágnes készítés, agyagozás, gipszöntés. Varrás, festés. De szezonális ajtódísz, asztaldísz készítése, virágkötés és más, hasonló feladat is segíthet hasznosan eltölteni a délutánt.

A nagyobb gyerekek esetében a naplóírás is beilleszthető a kreatív tevékenységek sorába. Ugyanis nagyon sok pozitív pszichés hatása van ennek a tevékenységnek. A naplóhoz kaphatnak matricákat, és más illusztrációként használható eszközt, hogy játékosabbá tegyük a tevékenységet. Különböző kérdezőkártyákkal, vagy előre megírt kitöltős vázlattal motiválhatjuk a gyereket szöveges alkotás és önismeret irányába.

 

Az esti rutin

Az este, a vacsora utáni időszak a ráhangolódás ideje. Nem véletlenül szokták javasolni a szakemberek a hosszú esti fürdést a kisebbek esetében. Egy utolsó, szórakoztató játék, és a lassan érkező álom szertartása ez. Hiszen a forró víz ellazít, tágítva az ereket, így aztán könnyebben hangolódnak alvásra a gyerekek. Persze a felnőttek is, ezért aztán egy hosszú, forró zuhany csodát tehet. Az esti rutinból semmiképpen ne hagyjuk ki a megfelelő gyerek fogkrémmel történő fogmosást. Kicsiknél már 1,5-2 éves kor körül ajánlott elkezdeni, a gyerekeknek készül fluorid mentes változattal.