Blog

Mi alapján válasszunk tolltartót?

2020.06.11 13:20
Mi alapján válasszunk tolltartót?

A kisiskolás gyerekek szüleinek olykor fejtörést okoz a tolltartó kiválasztása. Melyik lehet a legpraktikusabb? Hogyan érjük el, hogy a használata kényelmes legyen, a kicsi pedig rendet tudjon benne tartani? Íme egy áttekintés a tolltartók fajtáiról, jellemzőiről, hogy könnyebb legyen eldönteni, melyik illik a gyerekünkhöz leginkább.

Tolltartó fajták

A tolltartó kínálat szinte végtelen. A mesehősöktől kezdve a kedvenc állaton át különböző sportcsapatok, szuperhősök és számítógépes játékok, vagy épp filmek tematikája mentén választhatjuk ki a rajongás aktuális tárgyát, amely a tolltartó megjelenésén keresztül is kifejeződik. A tolltartókat azonban máshogy is csoportosíthatjuk, hiszen a megjelenésen túl a praktikum legalább akkora, ha nem nagyobb szerepet tölt be a választásban. Hiszen nem mindegy, hogy hogyan használja majd gyermekünk a tolltartót. Figyelembe kell venni a gyerek korát, szokásait. Fontos, hogy minél egyszerűbben tudjon rendet tartani benne, hogy ne keveredjenek el az írószerek.

Klapnis

A klapnis tolltartók keményfedeles és kihajtható típust jelentenek. Ezek a fajta tolltartók nagyon ötletesek, általában két kihajtható füllel rendelkeznek, de az is előfordul, hogy csak egyet találunk bennük. Fontos, hogy jó minőségű legyen a tolltartó, mert a kihajtható rész könnyen leszakadhat, akár néhány hetes használat után is, ha rossz anyagból készült változatot választunk.

A klapnis tolltartó előnye, hogy a kihajtható fülek plusz tárolási lehetőséget jelentenek ezeknél az egyszintes, egy cipzáras tolltartóknál. Ceruzákat, tollakat, de akár hegyezőt vagy vonalzót is tárolhatunk ezeken a helyeken, így könnyebb az eszközök rendszerezése. Sokszor órarendtartó zseb is tartozéka ezeknek a klapnis tolltartóknak. Ez azért szerencsés, mert így kéznél van az órarend is, hiszen nem egyszer találkoztunk már az iskolatáska alján összegyűrődött, szakadt órarendekkel, amelyek egy-egy füzetből hullottak ki, így érve el szomorú végzetüket. Mert egy alsós gyermeknél minden apró részletre oda kell figyelnünk.

A klapnis tolltartó nagyon jó lehetőséget nyújt tehát a rendszerezéshez, azonban az is számít a választásnál, hogy mennyire szeret rendet tartani az apró tulajdonosjelölt. Illetve segíti őt ebben ez a fajta struktúra, vagy számára hasznosabb lenne a legegyszerűbb kivitelezésű tolltartó?

Emeletes

Egy másik lehetőség az emeletes tolltartó. Kettő, vagy akár három emeletes típust is választhatunk, attól függően, hogy mennyi ceruzát, tollat tárolnánk benne. Az alsó tagozatos iskolásoknak még kötelező eszköznek számítanak a színesceruzák, a hozzájuk tartozó hegyezővel, vonalzóval. Ezért az ő esetükben érdemes vagy szétnyitható, vagy többemeletes, keskeny tolltartót választani. A tolltartó méretét az iskolatáskáéval is összevethetjük, hogy biztosan kényelmes legyen a tárolása, cipelése. Mind az emeletes, mind a klapnis tolltartók keményfedelesek szoktak lenni, és töltött, vagy üres verzióban is kaphatóak.

A legtöbb esetben elég egy kétemeletes tolltartó egy kisiskolás gyerek íróeszközeinek tárolásához, persze előfordul, hogy a szélesebb verzióból is háromemeleteset kell vásárolnunk. Például, ha sok tartalék ceruzát, rotringot tart magánál gyermekünk, hiszen tény, hogy ezt a taktikát sem felesleges alkalmaznunk. A lényeg, hogy a tolltartó befogadóképességéhez, és a táska méretéhez igazodva szabjuk személyre választásunkat. Fontos, hogy ne kelljen túl sok nehéz eszközt cipelnie a kicsinek iskolába menet, de az is igaz, hogy érdemes tartalék eszközöket hordania magával egy alsós kisgyereknek.

Keményfedeles

A keményfedeles tolltartó a kisebb gyerekek, a kisiskolások számára a lehető legpraktikusabb választás. Így biztosan sikerül megőrizni az írószerek jó állapotát, és a kemény fedél a balesetek elkerülésére is biztosítékot nyújthat. Emellett könnyebb a ceruzák tárolása és rendszerezése is az ilyen kivitelezésű tolltartókban, mivel egyenként lehet azokat tárolni, az erre a célra létrehozott kis fülekben.

Ezek a gumi ceruzatartók kifejezetten azért tartoznak a tolltartóhoz, hogy segítsék a rendszerezést, és biztonságosabban lehessen bennük tárolni a ceruzákat, melyeknek így nem törik ki a hegyük, nem vesznek el, és nem tesznek kárt semmiben.

Beledobálós

A beledobálós tolltartó inkább 10 éves kor felett ajánlott. Felső tagozatosoknak, vagy középiskolásoknak lehet kényelmes és praktikus választás. Nekik elég csak bedobálni azt a néhány, kevésbé sérülékeny tollat, kihúzót, esetleg kis vonalzót a tolltartóba, hiszen a nagyobbak esetében ezekben merülnek ki a jegyzeteléshez szánt írószerek.

A beledobálós tolltartók igen egyszerűek, és a megfelelő igényekhez mérten praktikusak is, hiszen egy idősebb gyereknek már nem kell színes ceruzákra és kis faragókra ügyelniük. Persze manapság már léteznek olyan beledobálós tolltartók, amelyeknek kemény fedelük van, sőt, olykor még gumis bújtatókkal is ellátják a tolltartó tetejét. Ezeket a tolltartókat bátran adhatjuk a kisebbeknek is, attól függően, hogy mennyi írószert kell maguknál tartaniuk.

Töltött vagy üres legyen?

Előre feltöltött tolltartót is vásárolhatunk gyermekünknek. Ezeknek az a nyilvánvaló előnye, hogy nem kell külön beszerezni hozzájuk az íróeszközöket. Mielőtt ilyen tolltartót választunk, járjunk utána, hogy milyen írószerekre lesz szüksége a kicsinek az aktuális tanévben, mert előfordulhat, hogy eltérnek az arányok. Emellett a ceruzák minősége is számít, ezért érdemes jó minőségű tolltartót vásárolni a töltöttből is.

Tolltartó rendszerezés

A tolltartó kiválasztása során érdemes figyelembe venni a már említett rendszerezés lehetőségét. Nem mindegy, hogy hogyan tárolja gyermekünk az íróeszközeit. Ne kelljen velük sokat babrálni, de biztonságban legyenek a hegyes végű ceruzák, főleg a körző, toll. Emellett legyen könnyű átlátni, hogy mi hol van, és gyorsan el lehessen érni az éppen szükséges eszközt. A mai tolltartók nagyon ötletesen vannak kialakítva, és nagyszerű lehetőséget teremtenek az átgondolt rendszerezésre. Így aztán a tollak, grafit ceruzák, színes ceruzák, kiemelők, és más iskolai eszközök megfelelően és átláthatóan elkülöníthetőek egymástól. A tolltartó is egy remek eszköz arra, hogy hozzásegítsük a kicsiket az önállósághoz, hiszen a rendszerezéssel, a rendezett tolltartóval, annak ellenőrzésével és fontosságának nyomatékosításával a felelősségvállalásra tanítjuk meg őket. Egy olyan apró dolog, mint a tolltartó, lehet az első lecke ezen a hosszú úton, vigyázni, óvni eszközeinket, melyekért önmagunk felelünk.

 

Tolltartó díszítés

Milyen mintájú, témájú, anyagú tolltartót válasszunk? Valójában a tolltartó struktúráját, méretét, anyagát, rendezhetőségét érdemes a szülőnek választania. Azonban a tolltartó mintáját érdemes a gyereknek választania, hiszen ő fogja használni, az ő egyéniségéhez kell illenie.

Milyen mintát válasszunk?

Igazából a kínálat szinte végtelen. A gyerekek választhatnak állatos tolltartót, természetesen itt a kutyák és a cicák viszik a prímet, és az elsők között találhatóak a lovak is, már ha a népszerűségi rangsort nézzük. De mellettük még sok más állatot is találhatunk. Humorosnak szánt lajhár, vagy épp láma, esetleg egy színes unikornis, vagy épp panda. Az állatok mellett a különböző rajzfilmek és kalandfilmek ismert karakterei szerepelhetnek még a tolltartókon, valamint persze autók és sportcsapatok is népszerűek, persze főleg a fiúk között. Azonban a modern világ tükreiként felzárkóztak a különböző számítógépes játékok szereplői, valamint az emojik is, mint népszerű és gyakori témák.

Színezhető tolltartó

A mai tolltartók azonban a minta kiválasztásán túl is testre szabhatóak, hogy végképp személyes és egyedi tárgyak legyenek. Ilyenek a kreatív színezhető tolltartók, melyekhez gyermekünk még jobban kötődhet, hiszen a saját kreativitásának tükreként, és munkája gyümölcseként nézhetnek vissza a kiszínezett és rajzolt minták rá minden egyes tanórán.

Tolltartó tisztítása

A tolltartók tisztítása általában elég egyszerű dolog. A legtöbb esetben elég, ha a tolltartókat mosógépben mossuk. Persze érdemes ilyenkor a kímélő programot választani, és mosózsákot használni a művelethez. Fontos átnézni a tolltartó minden kisebb zsebét, tárolóját, rekeszét, mielőtt kimossuk.

Vannak azonban olyan helyzetek, amikor a tolltartó anyaga vagy éppen a kialakítása miatt nem szabad mosógépben mosnunk. Ilyenek a merev tolltartók, akár az emeletesek, akár a klapnisak. De például, ha a tolltartó összetevői között poliészter is van, akkor szintén érdemes hanyagolnunk a gépi mosást, mert a poliészterből készült részek könnyen eldeformálódnak és elkopnak, mivel nem bírja az anyag a magas hőfokon való tisztítást.

Ilyenkor nincs más választásunk, mint kézzel kimosni a tolltartót. Erre a célra használhatunk egyszerű folyékony mosószert, vagy valamilyen más, de nem maró hatású tisztítószert. Akinek a fertőtlenítés az elsődleges célja, annak a teafaolaj javasolt erre a célra, mely nem marja ki az anyagot, ráadásul természetes tisztítószer. Persze egyszerű, nedves törlőkendővel is moshatjuk a gépben nem mosható tolltartókat. Sokan nem tudják, hogy mennyire jól tisztítanak ezek a kendők. Létezik ezekből is fertőtlenítő hatású, így ebben az esetben egyszerre oldjuk meg a két problémát.