Hogyan mossunk iskolatáskát? Gépben, kézzel? Nehéz tökéletesen karbantartani egy ilyen gyakran használt tárgyat. Mi a titka? Járjunk utána!
Hogyan mossunk iskolatáskát? Gépben, kézzel? Nehéz tökéletesen karbantartani egy ilyen gyakran használt tárgyat. Mi a titka? Járjunk utána!
Az iskolatáska mosása, tisztítása sokszor okoz fejtörést a szülőknek. Hiszen könnyen és gyakran piszkolódik, mégis olykor kényes anyagról van szó.
Az iskolatáska tisztántartásának a titka a rendszeres karbantartás, hiszen így kerülhetjük el azt, hogy a hónapok, évek alatt összegyűlt kosz végül megoldhatatlan kihívássá növekedjen. A szennyeződéseket, foltokat mindig frissen, minél gyorsabban reagálva távolítsuk el. A szennyeződéseket ugyanis könnyebb frissen eltávolítani, ezért érdemes hetente átnézni a táskát, és nedves szivaccsal eltávolítani a kisebb koszfoltokat.
Komolyabb szennyeződéssel akkor birkózhatunk meg a leghatékonyabban, ha folttisztítót is használunk. Gyakran előfordul, hogy a táska tintafoltos lesz. Érdemes az érintett részt beáztatni, persze csak akkor, ha például bélésről van szó. Vagy ha a táska anyaga indokolja. Áztatás után körkörös mozdulatokkal próbáljuk meg kisikálni a foltot, majd egy kis pihenő után megismételhetjük a folttisztítást. Ha végeztünk, egy kis mosószeres vízzel is átöblíthetjük. Ha a táskán esett folt nem indokolja a hosszú áztatást, akkor egy kis tisztítószeres vízzel átnedvesítjük az anyagot a foltos részen, majd a folttisztító következik. Ha végeztünk a folttisztítással, egy kevés víz segítségével át kell öblítenünk az anyagot a folt területén.
Ha például az óvatlan gyermek táskájára rágógumi ragad, akkor az a legjobb, ha jeget használunk arra, hogy eltávolítsuk. A rágógumi dermedt lesz és könnyebben leszedhetjük a táskáról.
Az iskolatáska általános karbantartása során az egyszerűbb szennyeződéseket, mint például a port, elég száraz kefével eltüntetni. A sár esetében is elég, ha így járunk el, miután megszáradt. A világos színű iskolatáskával azonban legyünk óvatosak, enyhén nedves szappanos vizes törlőkendővel, esetleg körömkefével tartsuk tisztán.
Eső ellen pedig impregnálószert használjunk, így az iskolatáska vízlepergető képességét növeljük, sokkal ellenállóbb lesz, így persze élettartamát is meghosszabbítjuk.
Persze akármilyen körültekintően gondozzuk is az iskolatáskát, nem kerülhetjük el, hogy időnként ki is kelljen mosni azt. Azonban körültekintően kell hozzálátnunk a mosáshoz. Legyünk tekintettel a táska anyagára, típusára, mielőtt döntenénk ezzel kapcsolatban.
A mosás előtt is szükség van bizonyos előkészületekre. Ha ezeket elvégeztük, akkor kerülhet csak sor a mosásra. Akár kézzel, akár géppel mossuk ki a táskát, először fel kell készülnünk. Méghozzá úgy, hogy kiürítjük a táskát, illetve előtisztítjuk azt.
A mosás előtt alaposan ki kell ürítenünk a táskát. Arra is figyeljünk, hogy a legtöbb iskolatáska sok-sok apró rekesszel van ellátva. Ezzel segíti a rendszerezést, és több apró tárgy megfelelő tárolását. Azonban minden egyes kis rekeszre figyelnünk kell, nehogy bármelyikben is benne maradjon valami. Egy papírzsebkendő, esetleg ételmorzsák, vagy bármi más. A rekeszek átvizsgálása után fordítsuk ki a táskát, és szórjuk ki belőle a port. Nem árt, ha a kifordított táska belsejét átkeféljük.
Ha úgy döntünk, hogy mosógépben mossuk ki a táskát, akkor nagyon alaposan vizsgáljuk át azt. A hátizsák minden leválasztható részét, csatokkal, gombokkal, cipzárral rögzített, eltávolítható kiegészítőjét le kell vennünk róla. Ez azért is kell, mert ha mosás közben leválnak, belegabalyodhatnak a mosógép dobjába, és kárt tehetnek abban, vagy akár magában a táskában. Az eltávolított részeket kézzel kell megtisztítanunk. Be is áztathatjuk őket mosószeres vízbe, vagy úgy is dönthetünk, hogy átsikáljuk a kis hevedereket, lecsatolható kiegészítőket.
Ha komolyabb szennyeződések vannak az iskolatáskán, akkor a mosás előtt érdemes a folttisztítást megejteni. Így biztosak lehetünk abban, hogy teljes tisztítást tudunk elvégezni a táskán. Hiszen a ruháinkról is így távolítjuk el a szennyeződéseket. A hátizsákok pedig speciálisabb anyagból készülnek, így az iskolatáskák esetében minden komolyabb foltnál szükség van előtisztításra, és folttisztításra. A folttisztítást a fent leírtak alapján lehet elvégezni. Körömkefével, körkörös mozdulatokkal, folttisztító szappant használva, vagy épp a folttisztító gél adagolófejével dörzsölhetjük ki a szennyeződést. Mindez már részlet kérdése. Azonban ebben az esetben is fontos, hogy vizes szivaccsal távolítsuk el a folttisztító szert az anyagból, mert ha a hatóidőn túl is dolgozni hagyjuk benne, kárt tehet az anyag épségében.
Persze nem csak a folttisztítót használhatjuk. Vannak olyan szennyeződések, amelyeket jobb, ha egy alapos előtisztítással fellazítunk. Körömkefés tisztítással, szivaccsal, ha az anyag engedi, akkor előáztatással.
Vannak olyan esetek, amikor nem árt fertőtleníteni. Például, ha alkalomadtán a sportfelszerelést, izzadt ruhát, cipőt, vagy más szennyezett és szennyező dolgokat tárolt benne a kis tulajdonosa. Ha belepenészedett a tízórai, vagy máshogy került bele oda nem illő, veszélyesebb baktérium, penészgomba. Ebben az esetben a legjobb a fertőtlenítőszerek, vagy a fertőtlenítő hatású mosószeradalékok használata. Figyeljünk oda, hogy ne tartalmazzon klórt a fertőtlenítő, nehogy kimarja a hátizsák anyagát. Mindenképpen legyen baktérium és -gombaölő hatása a szernek, amit használunk. Ha a hátizsák alkalmas arra, hogy mosógépben tisztítsuk, akkor adalékanyagként tegyünk egy kicsit a mosószeradagolóba. Ha kézzel tisztítjuk a táskát, akkor nekünk kell elvégezni a fertőtlenítést is erre alkalmas szerrel.
Azok az iskolatáskák, melyek nem merevfalúak, inkább egyszerűbb zsákok, alkalmasak lehetnek a gépi mosásra. Ha a hátizsák anyagának összetételében a szövet mellett poliészter is található, akkor érdemes mérlegelnünk, és az alapján döntenünk, hogy milyen arányban van jelen benne. A poliésztert az jellemzi, hogy magas hőfokon mosva könnyen kopik vagy deformálódik. Mindez a hátizsák apró műanyag kiegészítőire és cipzárjaira is igaz lehet. Ezért amit csak tudunk, távolítsuk el a hátizsákról. Emellett persze az is fontos, hogy minél alacsonyabb hőfokon mossuk ki a hátizsákot. Általában a kézimosás funkciót szokták javasolni erre a célra. Ha nincs ilyen funkció, vagy valamilyen okból bizonytalanok vagyunk a kérdésben, akkor azt figyeljük, hogy 30-40 foknál magasabb hőfokot ne használjunk, illetve a mosás fordulatszáma legyen minél alacsonyabb. Ha nem járunk el elég körültekintően, akkor eldeformálódhat a cipzár, a táska merevebb rekeszei, de a hátizsák anyaga is kifakulhat, elkophat.
Az iskolatáska mosásához sportruhákhoz javasolt tisztítószert használjunk.
A kényesebb anyagú, vagy éppen magas poliészter tartalmú hátizsákokat mindenképpen kézzel kell mosnunk. Emellett a merevfalú táskákat is inkább kézzel mossuk. Ugyanis maga a merevfalú kialakítás sérülne. Ha egy ilyen táskát mosógépben mosunk, akkor könnyen szétmállhatnak a merevítést adó karton részek. A mosásból visszamaradhat némi mosószer, melynek maradványai irritálhatják a gyermek hátát, vállát, ha viselése közben kiválik a mosószer belőle. Először szárazon poroljuk le a koszt a táskáról. A sarat, homokot, port, kefével tisztítsuk le. A foltok tisztítása pedig, a fentebb írt módon, az előkészületek részét kell képezniük. Ezután követően tisztavizes szivaccsal, enyhén szappanos vagy folyékonymosószeres vízzel dörzsöljük át. Ha ezzel megvagyunk akkor száraz törölközővel érdemes felitatnunk a maradék vizet. Miután ezzel végeztünk, kímélő módon meg kell szárítani az iskolatáskát. Majd érdemes impregnálnunk azt. Ehhez a legtöbb cipőboltban és sportboltban kapunk spray-t.
A bőr iskolatáskát nedves rongy vagy cipőkefe használatával szabad tisztítani. Egyszerűen langyos, mosószeres vízbe mártjuk a rongyot, és áttöröljük vele a hátizsákot. Előfordul, hogy egy egyszerű, nedves törlőkendővel is megoldható a tisztítás. Kényesebb anyagból készült táskát cipősamponnal is tisztíthatunk. Nem szabad hagyni, hogy a bőr kiszáradjon. Ezért a tisztítás után kezelni kell a bőrtáskát. Használhatunk méhviasz tartalmú cipőápolót erre a célra, vagy éppen olajat. A bőrtáska kiszáradása ellen waxot is alkalmazhatunk. Az viszont fontos, hogy kerüljük a szilikontartalmú szereket. Ezek károsítják a bőrt.
Azokat az iskolatáskákat, melyeket kézzel mostunk ki, szabad levegőn érdemes szárítani. Ha nem tehetjük meg, akkor szobahőmérsékleten. Ne tegyük ki nyílt és erős napsugárzásnak, és fejjel lefelé helyezzük el őket. Ha mosógépben mosható a hátizsák, akkor nagy eséllyel a szárítógép sem tesz kárt benne. A biztonság kedvéért ellenőrizzük le az iskolatáska címkéjét. Ott megtalálhatjuk a megfelelő jelzést, a szárítás gépben nem megengedett, vagy éppen gépben szárítható. Az utóbbi esetben még mindig ellenőrizni kell a hőfokot. Magas hőfokon megengedett-e a termék szárítása, vagy kizárólag az alacsony hőfok, a kímélő program javasolt.
Iskolatáska és hátizsák kínálatunk megtekinthető itt!