Blog

Bullet journal

2020.11.12 06:28
Bullet journal

Ki ne vágyna egy határidőnaplóra, amely kreatív, átgondolt, mégsem korlátoz? Nem véletlenül olyan népszerű a bullet journal. Mi a titka? Az, hogy teljesen testre szabható!

Mi az a bullet journal?

A BuJo, azaz bullet journal a testre szabható határidőnaplót jelenti. A hatékony időmenedzselés, és az egyediség: azok a kulcsszavak, melyek mentén a modern nők élnek. Nem szeretik ugyanis a sablon dolgokat, mindenük az egyediség, a kreativitás és a hatékonyság. Ezeket az ideákat egyesíti magában a bullet journal. Már a megjelenése is sokféle lehet, minimalizmus, vagy éppen az egyedi design lehet a titka, kívül-belül. Trükkös kalligráfia, vidám minták, esetleg csak egy egyszerű notesz, minden díszítés nélkül. Ahogy tetszik.

 

De a bullet journal lényege a tartalma. Amely segít hatékonyan beosztani az időt, szervezni és rendszerezni az életünket!

A BuJo abban különbözik a többi határidőnaplótól, hogy nincsenek előre megadva a napok, hetek, nincsenek előre kinyomtatva az oldalak, így mi magunk alakítjuk ki és döntjük el, akár az adott napon, hogy mennyi helyet szánunk egy-egy nap jegyzeteire. Ez nem jelenti azt, hogy nincs benne rendszer. Csak éppen egyénileg döntjük el, hogyan rendszerezünk. A bullet journal egyidejűleg határidőnapló, zsebnaptár, napló és jegyzettömb. Az arányokat mi döntjük el.

Vannak, akik bizonyos kereteket előre eldöntenek, például egy kis kártyanaptárat belemásolhatunk a naplóba, és valamilyen szinten érdemes jelezni a hónapok napjait is. De a rendszerezhetőség titka valójában a jelölésekben, visszakereshetőségben rejlik.

Mi az a bullet journal?

Hogyan készítsek sajátkezűleg bullet journalt?

A bullet journal úgy is működhet, hogy minden napot szó szerint tiszta lappal kezdünk, így mindig az adott napi teendők mentén alakul a struktúra. Viszont mivel a határidőnapló egyik feladata az, hogy a jövőbeni eseményeket is átlássuk, ezért vannak, akik egyfajta jövőtervezővel, vagy épp a napló végén feltüntetett havi vagy heti bontású naptár segítségével alkalmazzák a klasszikus határidőnapló funkciót.

 

De kiválaszthatunk két-három oldalt, amelyet valamilyen felosztással: mintával, esetleg körökkel vagy táblázatokkal hónapokra bontunk, és néhány közelgő hónapot itt jelölünk meg bennük. Az adott hónapok halmazába, lehetőleg valamennyire rendszerezve írjuk fel a fontos dátumokat. Érdemes színkóddal jelölni a hónapokat. Erre - mivel a BuJo lényege akár a színes-kreatív megjelenés, átlátható, de vidám rendszerezés is lehet - washi tape szalagokat is használhatunk! A washi tape ragasztós dekorszalag, amely mintáinak köszönhetően sokkal több variációs lehetőséget tartogat számunkra, mint az egyszerű színkombinációk. Így aztán minden felmerülő feladatnál, de a hónapoknak kialakított oldalaknál is külön mintát kaphat egy-egy hónap. Ezért aztán a feljegyzésekben is megjelenhet az időrend, hiszen színek-minták szerint kereshetjük vissza a feladatokat, határidőket az ömlesztett jegyzetekben.

 

Persze kódot az egyes tennivalók is kaphatnak, sőt, különböző fontosságú to-do listákat is létrehozhatunk, egyszerű gondolatjelekkel és megjegyzésekkel. A minta vagy a szín itt is segítségünkre lehet. Persze a washi tape akkor igazán hatékony, ha az oldalak tetejét, oldalát vagy alját jelöljük vele úgy, hogy a becsukott állapotban lévő BuJo-nál is láthatóak legyenek azok.

 

A klasszikus bullet journal esetében, már ha beszélhetünk ilyenről, a feladatok “tovább görgetése” is gyakori módszer. Ha van egy fontos időpont, feljegyzés, amely a következő héten vagy hónapban még aktuális, esetleg nem oldódott meg, akkor a hét vagy a hónap zárásakor átmásoljuk a heti vagy a havi tervezőbe. A következő hetet vagy hónapot ilyenkor mindig a tervezővel nyitjuk. A heti vagy havi tervezők azért hasznosak, mert amikor egy-egy napunkat tervezzük, az ott szereplő feladatokat is átvehetjük, így olvadnak el a hónap során lassan a teendők.

 

Egy készen kapott, mégis egyedi határidőnapló: Viszkok Fruzsi PlanAll-je

Viszkok Fruzsi PlanAll-je egy afféle hibrid bullet journal. Némi szabadságot ad, hogy teret kapjon fantáziánk, és saját életünkhöz és szokásainkhoz igazíthassuk a határidőnapló-élettervező könyvecskénket, de azért előre elkészített vázlatot is kapunk hozzá. A tartalmat afféle életmód-coach szemlélettel készítette el nekünk Fruzsi. A PlanAllban találhatunk éves és féléves, valamint havi és heti, illetve napi bontást is. Hangulat táblával, heti kiadásainkat vezető mérleggel, szokásvezető táblázattal és egészségkövetéssel egészíti ki az élettervezőnek is nevezett bullet journalját. Emellett motivációs idézetekkel és negyedéves, valamint éves értékelővel dobta fel a PlanAll-t, amely így életünk minden szférájára kiterjed, és segít tudatosságot vinni mindennapjainkba.

Plan All